Koła powlekane poliuretanem – niezawodni pomocnicy
Konsumenci którzy poszukują kół, mogą wybierać spośród wielu propozycji, przygotowanych przez poszczególnych producentów takich części. Zróżnicowanie, jakie można zauważyć na obecnym rynku, to efekt rozwoju historii techniki. Obecnie korzysta się z rozwiązań, które przez lata niezmiennie udowadniały swoją skuteczność. Jest tu też miejsce dla osiągnięć, które przywędrowały do przemysłu z innych dziedzin nauki, na przykład z chemii.
Koła powlekane poliuretanem – jakie mają zalety?
Chemia organiczna, a właściwie poczynione na jej polu odkrycia, w XX wieku pomogły przyspieszyć rozwój techniki. Dostarczyły przemysłowi nowych tworzyw – i to takich, które można wyprodukować szybko, tanio i na masową skalę. Jakby tego było mało, syntetyki okazały się bardzo praktyczne, w wielu przypadkach stanowiły godną alternatywę dla tworzyw sztucznych. Guma, pozyskiwana z kauczuku, zdobyła konkurenta w postaci poliuretanu – i w ten sposób konsumenci mają obecnie do wyboru koła z gumowymi oponami albo pokryte elastycznym poliuretanem.
Żeby zrozumieć, dlaczego warto zainwestować w koła, których powierzchnia toczna jest oblewana poliuretanem, wypada zrozumieć jakie właściwości ma ta substancja. Producenci wybierają ją jako alternatywę dla gumowych opon, a skłania ich do tego wiele przesłanek. Poliuretan to tworzywo sztuczne, które otrzymuje się z poliolu i izocyjanianu, pozyskiwanych z kolei z ropy naftowej. Oddziałując na nie różnymi katalizatorami, spieniając je, otrzymuje się masy albo pianki, wykazujące uniwersalne właściwości. Poliuretan jest niezwykle wytrzymały – nie poddaje się łatwo rozmaitym czynnikom mechanicznym, chemicznym czy pogodowym. Koła, które są nim powlekane, będą mogły jeździć w każdych warunkach, będą trzymać się pewnie nawierzchni i nie będą wpadać w niekontrolowane drgania. Mogą pracować bardzo długo w warunkach, które dla innych tworzyw mogłyby być niesprzyjające: w skrajnych temperaturach, w deszczu czy w pobliżu rozlanych chemikaliów.
Koła powlekane poliuretanem mają też jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę – można wiele razy wydłużać ich żywotność, stosując regenerację. Taki zabieg dotyczy samej warstwy poliuretanu, która wskutek długiej i intensywnej eksploatacji, może się ścierać i odsłaniać samą felgę koła. W takiej sytuacji, resztki takiej zużytej warstwy poliuretanu wypada usunąć, a oczyszczone w ten sposób koło oblać zupełnie nową, świeżą porcją poliuretanu. Taką usługę proponuje wielu producentów tej substancji – nietrudno znaleźć ich oferty w Sieci.
Najnowsze komentarze