Poliuretany Czaniec – polskie źródło sztucznego kauczuku
Tworzenie jakichkolwiek przedmiotów czy akcesoriów nie byłoby możliwe, gdyby człowiek nie miał do dyspozycji konkretnych budulców. Przez wiele stuleci takich tworzyw dostarczała sama natura – drewno, metale czy guma to przykłady materiałów, które można formować zgodnie z upodobaniem i potrzebami, mając potrzebną wiedzę na ich temat oraz odpowiednie narzędzia. Jednak poleganie na tym, co aktualnie oferuje środowisko naturalne, bywa kosztowne albo wymusza pewną cierpliwość na konsumentach. Właśnie dlatego naukowcy podjęli wyzwanie, polegające na wytworzeniu syntetyku – w warunkach laboratoryjnych. Udało się to już w pierwszej połowie XX wieku, a efekty tych starań służą producentom do obecnych czasów.
Czego dostarcza konsumentom firma Poliuretany Czaniec?
Nowatorom i wynalazcom z pomocą przybyła chemia organiczna – bo to opracowanie metod syntezy i mnożenia cząsteczek, pozwoliło na stworzenie substancji sztucznych. Jedną z nich, która wykazuje bardzo uniwersalne właściwości i sprawdza się dzięki temu w wielu dziedzinach przemysłu, jest poliuretan.
Jego pojawienie się na rynku pod koniec lat 30. ubiegłego stulecia, zrewolucjonizowało produkcję syntetyków na dużą skalę. Jego historia zaczęła się w czasach II wojny światowej, kiedy to znalazł zastosowanie w produkcji pojazdów, odzieży i innych przedmiotów potrzebnych żołnierzom. W miarę upływu czasu okazało się, że jest wszechstronny i przydatny w wielu dziedzinach. Zastosowano go w budownictwie, motoryzacji, a nawet w astronautyce, gdzie okazał się niezastąpiony. Poliuretan dowiódł swojej uniwersalności, zastępując nie tylko naturalną gumę, ale także drewno, metal, ceramikę i beton.
Sztuczny kauczuk pozyskuje się z poliolu i izocyjanianu, pochodnych ropy naftowej. Dzięki odpowiednim katalizatorom, można uzyskać różne formy poliuretanu, od elastycznej masy po lekką, ale wytrzymałą piankę. Ta elastyczność pozwala producentom dostosować materiał do różnych zastosowań i spełnić potrzeby klientów, tworząc dowolnie uformowane części o różnej gęstości. W każdej formie poliuretan ma wysoką odporność na ścieranie, rozciąganie i działanie różnych substancji chemicznych. Nie zmienia się pod wpływem ekstremalnych temperatur czy promieniowania UV, co sprawia, że jest trwały i niezawodny.
Poliuretany Czaniec to polski producent części z poliuretanu. Na tle innych firm z tej samej branży, ta wyróżnia się otwartym podejściem do życzeń swoich klientów. Chociaż ma w swojej ofercie wiele konkretnych modeli kół, rolek, uchwytów czy tulei z poliuretanu, zapewnia swoich potencjalnych klientów, że podejmie się zrealizowania także nietypowych zleceń. Tym sposobem, w parku maszynowym w Czańcu niezmiennie trwa testowanie tego, jak wiele zastosowań można znaleźć dla rewolucyjnego w historii techniki poliuretanu. Odpowiadając na nietypowe potrzeby konsumentów, firma jednocześnie poszerza własną ofertę – i czyni ją konkurencyjną wobec innych, które działają na polskim rynku. Efekty projektów, podejmowanych jako wyzwanie, nierzadko trafiają do stałej oferty.
Najnowsze komentarze