Wszystko o przesyłkach rejestrowanych
Powszechnym kryterium podziału wszelkich przesyłek pocztowych – listów i paczek – jest kryterium szybkości ich dostarczenia. Mamy zatem przesyłki ekonomiczne, których deklarowany czas dostarczenia w obrębie kraju wynosi 3 dni robocze od chwili ich nadania, oraz przesyłki priorytetowe, dostarczane na następny dzień roboczy po dniu nadania – oczywiście w przypadku przesyłek krajowych. Poza tym podziałem istnieje jeszcze jedna klasyfikacja, mowa o przesyłkach rejestrowanych i nierejestrowanych.
Przesyłki rejestrowane, zarówno krajowe, jak i zagraniczne, mogą być nadawane jedynie na poczcie. Poczta, przyjmując przesyłkę rejestrowaną, wręcza nadawcy potwierdzenie jej nadania. Dokument ten jest szczególnie istotny w momencie składania reklamacji czy ubiegania się o wypłacenie ubezpieczenia w sytuacji zagubienia lub zniszczenia przesyłki. Natomiast w chwili doręczenia takiej przesyłki odbiorca otrzymuje do podpisu pokwitowanie odbioru. Dzięki tym dwóm dokumentom – potwierdzeniu nadania i pokwitowaniu odbioru – każda przesyłka rejestrowana opatrzona zostaje unikalnym numerem identyfikacyjnym, za którego pomocą możemy na bieżąco monitorować w Internecie drogę, jaką pokonuje od momentu wysłania do chwili dostarczenia. Numer identyfikacyjny w postaci kodu kreskowego zapisywany jest zgodnie z systemem GS1-128, na którego składają się: kod jednostki wysyłkowej, seria, kod EAN kraju, kod Poczty Polskiej, kod przesyłki, numer seryjny i cyfra kontrolna.
Przesyłką pocztową rejestrowaną są listy – polecony i wartościowy – oraz paczki. Znany wszystkim list polecony, wysyłany jako priorytet lub list ekonomiczny, nie może przekroczyć 2 kg. Na uwagę zasługuje list wartościowy. Jego dopuszczalna waga to także 2 kg, a zawartością mogą być banknoty, papiery wartościowe czy ważne dokumenty. Co ważne, list taki może mieć zadeklarowaną wartość, jednak nie większą niż 70 tysięcy złotych.
Wśród rejestrowanych paczek wymienić trzeba paczki nadawane poprzez kurierską usługę Poczty Polskiej – Pocztex w przypadku paczek krajowych oraz EMS w przypadku paczek zagranicznych. W zależności od tego, jak szybko chcemy dostarczyć paczkę, możemy wybrać różne rodzaje usług paczkowych – PACZKA EKSTRA24, PACZKA24 oraz PACZKA48. Maksymalna masa przesyłek wysyłanych dzięki tym usługom to 30 kilogramów. Chcąc wysłać mniejszą paczkę, ważącą maksymalnie 2 kg, możemy skorzystać z usługi Paczka MINI. Paczką rejestrowaną, o wadze do 10 kg, jest również każda inna paczka wysyłana jako przesyłka ekonomiczna bądź priorytetowa. Każda przesyłka, nadawana jako paczka i tym samym mająca status zarejestrowanej, może być ubezpieczona, czyli posiadać wartość zadeklarowaną.
Paczkami zarejestrowanymi szczególnego rodzaju są przesyłki dla osób niewidzących i niedowidzących oraz egzemplarze biblioteczne. Pierwszą przesyłkę można wysłać jako list do 2 kg lub jako paczkę do 7 kg. Egzemplarze biblioteczne, czyli publikacje dostarczane do bibliotek przez wydawców, wysyłane są jako listy nierejestrowane, choć to zdarza się dość rzadko, jako listy polecone z oznaczoną zadeklarowaną wartością oraz jako paczki o maksymalnej wadze 10 kg.
I jeszcze zdanie o przesyłce nierejestrowanej – nadawana jest ona bez jakiegokolwiek potwierdzenia, na poczcie lub po prostu wrzucana do skrzynki pocztowej. Taką przesyłką jest na przykład zapomniany już dziś zwykły list bądź kartka pocztowa.
O kant muru rozbić tą instytucję. Listonosz zostawił awizo z pieczątką że mogę odebrać przesyłkę od dnia 18.08.2018r w godz urzędowania w dni powszednie i sobotę,ponieważ pracuję w delegacji jestem w domu tylko w sobotę i niedzielę nie mam możliwości tego uczynić bo w sobotę pocałowałem klamkę.Więc udałem się na pocztę główną która w sobotę pracuje,prosząc o przekierowanie przesyłki do tej placówki urzędniczka poinformowała mnie że nie ma takiej możliwości .W poniedziałek wyjeżdżam i koło się zamyka.