Wysyłanie paczki za granicę
Korzystając z usług świadczonych przez pocztę, można z powodzeniem zaplanować obdarowanie prezentami tych, z którymi nie można spotkać się osobiście – czy to z okazji Świąt Bożego Narodzenia, czy też innych, prywatnych okazji. To, że osoba której zamierza się sprawić niespodziankę mieszka w innym kraju, nie jest wcale przeszkodą, stojącą na drodze do realizacji tego szczytnego planu. By z powodzeniem wysłać prezent za granicę i ucieszyć adresata przesyłki, warto jednak pamiętać o kilku kluczowych sprawach.
Paczka zagraniczna – co trzeba przemyśleć?
Myśląc o wysłaniu prezentu, trzeba mieć dobre chęci, ale i dobry plan. Paczka zagraniczna, która ma za zadanie uczcić konkretną okazję, musi dotrzeć do celu na czas. Nadając paczkę w Polsce i chcąc, by trafiła do jakiegoś zakątka Unii Europejskiej, trzeba doliczyć siedem dni roboczych do dnia następującego po nadaniu paczki ekonomicznej, a cztery – w przypadku przesyłki priorytetowej. Jeśli jednak wysyła się prezent na przykład za ocean, do USA lub Kanady, w siedem dni dotrze tam paczka priorytetowa, zaś zwykła może podróżować drogą morską nawet przez siedem tygodni. Rozważenie tego, ile czasu pochłonie sam proces dostarczania przesyłki do miejsca przeznaczenia, to ważny element planowania niespodzianki.
Inną kwestią, o której warto pamiętać (i od której zależy też, jak udana będzie niespodzianka) jest ewentualna opłata celna, jakiej może podlegać paczka docierająca pod wskazany adres. Dopóki wysyła się prezent do kogoś mieszkającego na terenie Unii Europejskiej, nie trzeba się tym przejmować. Jeśli jednak adresat mieszka w bardziej odległym lub po prostu pozostającym poza Unią kraju, należy mieć świadomość, że celnicy doliczą opłatę – której wysokość będzie zależeć od norm uregulowanych prawnie przez dane państwo. Trzeba więc zachować rozwagę, by nie uraczyć bliskiego lub znajomego prezentem, do którego ten będzie musiał sporo dopłacić. Oczywiście należy egzekwować także inne przepisy, obowiązujące w danym kraju: między innymi nie próbując przesyłać czegoś, co ma status rzeczy nielegalnej lub posiada takie właściwości, przez które stanowi zagrożenie dla pośredników dostarczających przesyłkę. Warto też pamiętać, że na przesyłanie pewnych dóbr trzeba niekiedy posiadać specjalne zezwolenie.
Najnowsze komentarze